Brno – medzinárodné hlavné mesto agrolesníctva, počas Siedmej Európskej Agrolesníckej Konferencie EURAF2024

Na 7. európskej konferencii o agrolesníctve, ktorá sa konala v Brne (Česko) na Mendelovej univerzite pod záštitou ministra poľnohospodárstva Mareka Výborného a ministra životného prostredia Petra Hladíka, si 396 delegátov zo 43 krajín vypočulo 137 prezentácií o štúdiách skúmajúcich potenciálne prínosy agrolesníctva. Mnohé z týchto štúdií posilnili vedecké dôkazy o viacerých pozitívnych prínosoch agrolesníctva pre ekonomiku poľnohospodárskych podnikov, vidiecku krajinu, zdravie pôdy, biodiverzitu a zmierňovanie zmeny klímy a prispôsobovanie sa jej. Jakub Houška (predseda Českého spolku pre agrolesníctvo) ako hlavný organizátor podujatia konštatoval, že kongres bol úspešný: Brno sa na týždeň stalo medzinárodným hlavným mestom agrolesníctva – to nás motivuje k ďalšej práci na prepájaní výskumu a politiky a zároveň k užšej spolupráci s poľnohospodármi a lesníkmi.

“V Českej republike máme najväčšie poľnohospodárske pôdne bloky v Európe, takže agrolesnícke prvky v krajine ich môžu rozdeliť a prispieť tak k posilneniu odolnosti fariem voči zmene klímy a k zlepšeniu biodiverzity bez toho, aby bola ohrozená produkcia,” povedal Bohdan Lojka, novozvolený predseda Európskej agrolesníckej federácie. Okrem Lojku (Česká zemědělská univerzita) tvoria novú radu federácie: Maureen Kilgore, podpredsedníčka (Írske agrolesnícke fórum – poľnohospodár); Manuel Bertomeu, tajomník (Univerzita v Extremadure); Anders Lindén, podpredseda (Agrolesnícke Švédsko – poľnohospodár); Julia Günzel, pokladníčka ( Nemecká agrolesnícka asociácia); Stéphane Delogne, podpredseda (Belgicko – poľnohospodár). Po prvýkrát v histórii EURAF tvoria polovicu novozvoleného predstavenstva poľnohospodári.

Na záverečnom ceremoniáli kongresu účastníci schválili “Brnenskú agrolesnícku deklaráciu” Brno declaration Press Release (euraf.net). Cieľom deklarácie je zdôrazniť kľúčové opatrenia potrebné na urýchlenie rozširovania agrolesníckych systémov v celej Európe. Deklarácia sa zameriava na vplyv agrolesníctva na poľnohospodárske podniky a na ukazovatele udržateľného rozvoja uvedené v Nariadení EÚ o taxácii: zmierňovanie zmeny klímy, prispôsobovanie sa zmene klímy, udržateľné vodné zdroje, kontrola znečistenia, biodiverzita a ekosystémy a obehové hospodárstvo.

Delegáti konštatovali, že len deväť členských štátov zaviedlo agrolesnícke opatrenia do svojich strategických plánov SPP, a vyzvali európskych tvorcov politík na úrovni Únie a členských štátov, aby si uvedomili tento obrovský potenciál a začlenili propagáciu a podporu agrolesníckych systémov do svojich národných poľnohospodárskych, environmentálnych a klimatických plánov. Upozornili tiež na presvedčivé dôkazy, že regulačné obmedzenia drasticky obmedzujú slobodu, ktorú poľnohospodári potrebujú na prispôsobenie svojich postupov miestnym podmienkam a na vytvorenie účinných zmiešaných poľnohospodárskych systémov, ako je agrolesníctvo.

Ôsmy ročník Európskej konferencie o agrolesníctve sa uskutoční v roku 2026 vo Švajčiarsku. Zostaňte naladení na ďalšie aktuálne informácie!